Светионик знања: Снага младих за промене које инспиришу будућност
22 November 2024
Поделите овај чланак
„Током осам генерација, кроз „Светионик знања“ осмишљено је преко 100 пројеката који су оставили значајан траг у локалним заједницама, од подршке деци без родитељског старања до решавања питања загађења и разбијања табуа о репродуктивном здрављу“ – Маја Рубин, програмска директорка АСК.
У сусрет финалу осмог „Светионика знања“, пројекта намењеног средњошколцима широм Србије који кроз менторство, тимски рад и интерактивне радионице оснажује младе да препознају и развијају своје потенцијале, али и покрену промене у својим локалним заједницама, разговарали смо са Мајом Рубин, програмском директорком Асоцијације за афирмацију културе (АСК).
Асоцијација за афирмацију културе велики део свог рада посвећује младима, препознајући кључну улогу коју едукација и оснаживање младих имају у развоју друштва. Тако је и настала идеја за „Светионик знања“, данас један од највећих пројеката намењених средњошколцима у Србији. Маја нам је открила како је овај програм настао, који су његови кључни циљеви и какав утицај има на младе људе, али и на ширу заједницу.
Како је настала идеја за пројекат „Светионик знања“ и који је био његов основни циљ када сте га покретали?
Инспирација је дошла из уверења да свака генерација младих носи огроман потенцијал, али да им је често потребна подршка како би тај потенцијал искористили на прави начин. Пре осам година, док смо радили на различитим пројектима широм земље, ми из тима Асоцијације за афирмацију културе приметили смо једну заједничку нит – велики број младих има идеје и енергију, али нема прилику, знање или подршку да их спроведе. Тада смо се запитали шта ако бисмо створили програм који им даје алате, менторе и заједницу која верује у њих? Тако је рођена идеја за „Светионик знања“.
Са циљем да младима дамо прилику да постану лидери промена у својим срединама – да препознају проблеме, осмисле решења и спроведу их кроз тимски рад и иновације, показали смо им да није важно одакле долазиш, већ колико си посвећен томе да оставиш траг. Након осам генерација, с поносом можемо рећи да су учесници Светионика унели позитивне промене у десетине заједница широм Србије и што је јако важно, инспирисали многе да се укључе.
Како је конципиран програм „Светионик знања“ и шта средњошколци могу очекивати?
Структура програма „Светионик знања“ осмишљена је тако да учесници кроз тромесечни рад у три фазе пролазе пут од упознавања и умрежавања, преко рада на идејама уз менторску подршку, до завршне презентације пројеката.
Уз учење и практичан рад, Светионик је прилика да се млади људи који деле сличне вредности, али и жељу за стицањем нових знања повежу, међусобно подстичу и инспиришу. На самом крају програма, најбољи тимови имају прилику да представе своје финалне идеје пред стручњацима и публиком. Све то заједно подстиче њихову креативност, лидерство и међусобну сарадњу.
На који начин функционише менторски рад и колико је важан за средњошколце?
Менторски рад је срж програма „Светионик знања“ и кључни елемент који омогућава средњошколцима да своје идеје развију на прави начин. Сваки тим добија ментора који их води кроз процес – од идеје до реализације пројекта. Они су професионалци из различитих области, који разумеју изазове с којима се млади суочавају и могу им пружити не само стручно знање већ и подршку и мотивацију. Помажу тимовима да препознају приоритете, структуирају своје пројекте, избегну уобичајене грешке и осигурају да њихова идеја буде изводљива и релевантна за локалну заједницу.
За средњошколце, менторски рад има непроцењиву вредност. Већина њих први пут улази у процес писања пројеката и реализације идеја, па им ментор не само преноси знање већ их и учи вештинама тимског рада, комуникације и решавања проблема. Кроз интеракцију са њима млади добијају увид у реалан свет пројектног рада, што их припрема за будуће академске и професионалне изазове. Ова подршка често оставља дуготрајан утицај, јер многи учесници настављају да одржавају контакте са својим менторима и након завршетка програма.
Које вештине и знања средњошколци стичу кроз учешће у овом пројекту?
Најчешће су то практична знања и вештине лидерства. Уче како да препознају и решавају проблеме кроз тимски рад, осмишљавају и пишу пројекте. Развијају критичко и креативно размишљање, вештине јавног наступа и комуникације, док истовремено граде самопоуздање и преузимају одговорност за своје идеје.
Рад са младима је посебно инспиративан за вас?
Апсолутно, рад са младима је извор свакодневне инспирације. Њихова енергија, креативност и жеља за променама подсећају нас на то колико потенцијала постоји у свакој генерацији. Посебно је мотивишуће видети како кроз „Светионик знања“ прелазе пут од идеје до реализације, како се развијају и граде самопоуздање. Њихов ентузијазам нас инспирише да и сами будемо бољи, док нас њихови успешни пројекти подсећају на моћ заједничког рада и вере у младе као покретаче позитивних промена.
По чему се пројекат „Светионик знања“ разликује од других едукативних иницијатива за младе?
Ово је пројекат који спаја едукацију, практичан рад и, што је најважније, окупља заједницу младих лидера. За разлику од класичних едукативних иницијатива, пројекат пружа учесницима прилику да одмах примене стечена знања кроз рад на реалним локалним проблемима. Посебно се истиче менторски рад, који обезбеђује персонализовану подршку, као и снажан фокус на тимски рад, иновације и развој вештина неопходних за будуће изазове. Светионик није само програм – то је искуство које младима омогућава да оснаже себе и направе стварну промену у својим заједницама.
Постоје пројекти који су заживели у локалним заједницама учесника. Поделите са нама пример који је посебно инспиративан за будуће генерације?
Током осам генерација, кроз „Светионик знања“ осмишљено је преко 100 пројеката који су оставили значајан траг у локалним заједницама, од подршке деци без родитељског старања до решавања питања загађења и разбијања табуа о репродуктивном здрављу. Један од посебно инспиративних примера је пројекат победничког тима из Бајине Баште, шесте генерације. Овај тим је активирао своју заједницу кроз апликацију и такмичење у бројању корака, што је резултирало постављањем паркинга за бицикле на 12 локација у граду. Њихов пројекат није стао на томе – недавно су добили подршку за наставак иницијативе, што показује колико је њихов рад био значајан.
Овај пример најбоље осликава снагу Светионика у подстицању младих да постану покретачи промена и оставе трајни утицај у својим заједницама. Поносна сам на младе људе који су показали шта је могуће када се споје идеје, труд и подршка.
Пројекат „Светионик знања“ су подржале бројне институције и компаније. Како је то утицало на развој пројекта?
Подршка бројних институција и компанија била је кључна за развој и успех пројекта „Светионик знања“. Кроз године, пројекат су препознали донатори попут Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Србији, Министарства туризма и омладине и Ерсте банке, чија је значајна улога обезбеђивање новчаних средстава за реализацију победничких пројеката. Ове сарадње не само да су омогућиле континуитет програма већ су и ојачале његов утицај, пружајући младима прилику да њихове идеје постану стварност.
Подршка ових партнера потврђује важност улагања у младе као носиоце промена и доприноси ширењу заједничке визије о јачању локалних заједница. Заједнички рад са овим институцијама симбол је поверења и заједничке жеље да градимо боље друштво. Успех „Светионика знања“ управо лежи у тој синергији између визије пројекта и подршке кључних партнера.
Планови за будућност пројекта „Светионика знања“
Наш главни циљ за будућност је ширење утицаја пројекта, не само у Србији већ и у региону. Желимо да инспиративну причу и успешан модел рада пренесемо на младе из суседних земаља, стварајући мрежу регионалних лидера који ће заједно радити на унапређењу својих заједница.
Подизање пројекта на регионални ниво представља значајан корак, јер омогућава повезивање младих из различитих култура, размену идеја и искустава и заједничко решавање проблема који превазилазе локалне границе. То не само да јача сам пројекат већ доприноси стварању ширег таласа позитивних промена у региону.
Верујемо да је овај искорак природан наставак успеха „Светионика знања“ и прилика да инспиришемо још више младих да постану покретачи промена.
Шта бисте поручили младима?
Поручила бих младима да никада не потцењују снагу својих идеја и страст коју носе у себи. Свака промена, ма колико мала деловала, почиње од једног корака и вере у себе. Окружите се људима који вас инспиришу, учите из сваког искуства и не бојте се изазова – они су прилике за раст. Ви сте покретачи будућности, а свет чека на ваше идеје и енергију. Верујте у то да можете, јер заиста можете много више него што мислите.
Повезани чланци
14 November 2022
Дигитални маркетинг је постао истакнут углавном зато што досеже тако широку п...
13 November 2022
СЕО (CEO) оптимизација: Глобално тржиште данас значи дигитално тржиште. Ако и...